HANDBALL: Σε ένα αγώνα των άκρων… εξελίχθηκε ο αγώνας με την ΑΕΚ - LOUTRAKI ODUSSEAS BLOG

ΤΙΤΛΟΙ ΕΙΔΗΣΕΩΝ

Πέμπτη, Μαΐου 28, 2015

HANDBALL: Σε ένα αγώνα των άκρων… εξελίχθηκε ο αγώνας με την ΑΕΚ

Σε ένα αγώνα των άκρων… εξελίχθηκε ο χθεσινός μας αγώνας με την ΑΕΚ στο Λουτράκι αφού οι ακραίοι παίκτες και των 2 ομάδων πέτυχαν τα μισά γκόλ, από τα συνολικά 50 του αγώνα 23-27.

Ο αγώνας ξεκίνησε με μια ισορροπία μεταξύ των ομάδων Στην μέση του πρώτου ημιχρόνου έδειξε η ΑΕΚ να περνάει μπροστά με 4 γκολ 5-9. Η συνέχεια ανήκε στον Ποσειδώνα που με ανατροπή κατάφερε και έφερε στα ίσια το παιχνίδι και το ημίχρονο έληξε με 9-9 ξεσηκώνοντας και ενθουσιάζοντας τον κόσμο.

Το δεύτερο ημίχρονο και για τις δύο ομάδες ήταν εξ αρχής νευρικό αλλά και με σκληρές και δυνατές άμυνες.
Εμείς, παρά την κακή εικόνα, μιας και η απόδοση όλων των παικτών μας ήταν κάτω του αναμενόμενου με βάση τις προηγούμενες αγωνιστικές παρουσίες, μας δόθηκε 2 φορές η ευκαιρία να νικήσουμε αλλά δεν τις αξιοποιήσαμε. Χάσαμε πέναλτι και σουτ στην αριστερή μας πλευρά, από πολύ ευνοϊκή θέση στο 59ο λεπτό και ενώ ήμασταν ένα γκόλ μπροστά στην πρώτη περίπτωση και ισοπαλία στην δεύτερη.
Η πιο τυχερή ΑΕΚ, κατάφερε και οδήγησε τον αγώνα στην παράταση με το σκόρ να είναι 20-20.

Στην παράταση η ΑΕΚ ήταν πιο ψύχραιμη και πιο αποδοτική και κατάφερε και πήρε το ρόζ φύλλο αγώνα με 23-27.

Πλέον ο μικρός τελικός θα παιχτεί μέσα στο ΣαββατοΚύριακο 30-31 Μαΐου στην Αθήνα. Ο νικητής θα καταλάβει την 3η θέση της τελικής κατάταξης του πρωταθλήματος.

Ευχαριστούμε τους φιλάθλους που μας τίμησαν με την παρουσία τους στον τελευταίο εντός έδρας αγώνα μας και τους ευχαριστούμε θερμά για την στήριξη τους.

Δυστυχώς τους πικράναμε, αλλά έτσι είναι ο αθλητισμός. Στερεότυπα δεν υπάρχουν, δεδομένα δεν υπάρχουν γιαυτό οι χαρές και οι λύπες είναι έντονες. Ελπίζουμε να τους δικαιώσουμε στο επόμενο παιχνίδι είτε νικήσουμε είτε χάσουμε αρκεί να παίξουμε ως Ποσειδώνας. Και ο καλύτερος να νικήσει.

Στον άλλο τελικό του πρωταθλήματος ο ΠΑΟΚ νίκησε τον Διομήδη Άργους, για δεύτερη συνεχόμενη φορά, μετά από 2 παρατάσεις και μετά από την διαδικασία των πέναλτι και κατέκτησε το πρωτάθλημα Ελλάδος 2014-2015 και έκανε το φετινό του νταμπλ.

ΠΟΣΕΙΔΩΝΑΣ ΛΟΥΤΡΑΚΙΟΥ - ΑΕΚ  20-20 Παράταση :23-27
Τα πεντάλεπτα: 1-1, 2-2, 4-4, 4-6, 5-9, 9-9 (ημχ.), 11-11, 13-12, 15-13, 16-16, 18-17, 20-20 (κ.α.), 22-24, 23-27.
ΠΟΣΕΙΔΩΝΑΣ (Νίκος Γραμματικός): Βλαχογεωργός, Βαμβακάς, Πέρρος 3, Χερουβείμ 5, Τοκατζόγλου, Οικονόμου 2, Μπάρμπας, Βούκοβιτς 1, Τρουμπέτας 3, Μελετάκος 4, Βασιλειάδης 5, Παπαδόπουλος, Ρουμελιώτης, Παλαιολόγος.
ΑΕΚ (Γιάννης Αρβανίτης): Μπακαούκας 10, Ακριδόπουλος, Γεωργιάδης 6, Δημοσθένους 1, Νικολαϊδης 4, Κολιούλης, Μπαλάς, Τσαούσης 4, Κατσίκης 2, Παπαδόπουλος Χ., Ξηρός, Πλέχ, Παπαδόπουλος Γ., Τσιλιμπάρης.
Διαιτητές: Ανταλής- Τόλιος,
Κόκκινη: 58:10 Μπακαούκας (απευθείας για εξύβριση- κρατήθηκε δελτίο), δίλεπτα: 4-4, πέναλτι: 3/5-5/6.